Hrady a zámky

Su─Źiansky hrad

­čîÉ https://www.hrady-zamky.sk/suciansky-hrad/

­čÜę Podhradie, ┼Żilinsk├Ż kraj, okres Martin Poloha: N49┬░ 04ÔÇ▓ 20.91ÔÇ│, E19┬░ 04ÔÇ▓ 06.49ÔÇ│
­čĽ× vo─żne pr├şstupn├Ż 

Projekt hrady-zamky.sk sa nach├ídza v arch├şvoch Univerzitnej kni┼żnice v r├ímci dlhodobej ochrany nehmotn├ęho kult├║rneho dedi─Źstva v podobe digit├ílnych prame┼łov a dokumentov.

Ôä╣ Popri Sklabinskom a Blatnickom hrade sa vo Ve─żkej Fatre nach├ídzaj├║ aj zvy┼íky Su─Źianskeho hradu. Jedn├í sa skuto─Źne u┼ż len o nepatrn├ę zvy┼íky, na ktor├Żch nie je ─Źo obdivova┼ą, ale v├Żstup na┼ł m├┤┼że by┼ą dobr├Żm tipom pre vych├ídzku s de┼ąmi alebo pr├şjemnou prech├ídzkou v oddychov├Ż de┼ł. 
V├Żchodz├şm bodom je obec Podhradie, ktor├í le┼ż├ş asi 10 km v├Żchodne od Martina. V strede obce sa nach├ídza smerovn├şk (480 m n.m) kde za─Ź├şna zelen├í zna─Źka smeruj├║ca na zvy┼íky Su─Źianskeho hradu. Na za─Źiatku ide zna─Źka s├║be┼żne s modrou, ktor├í ide do Hlavnej doliny a n├ísledne na K─żak. Pred dolinou sa na parkovisku zna─Źky rozdvojuj├║ a zelen├í ide rovno. L├║ku s vlekom nad parkoviskom budete ma┼ą po ─żavej ruke. Ide sa po lesnej ceste, ktor├í po ┼ąa┼żbe dreva a po da┼żdiv├Żch d┼łoch b├Żva tro┼íka rozbahnen├í. Asi po sto metroch, vpravo pod jed─żou n├íjdete zauj├şmav├Ż prame┼ł vody, ktor├Ż chut├ş ako miner├ílka.
O nie─Źo vy┼í┼íie sa cesta rozdvojuje na dvoch miestach. Na oboch miestach cho─Ćte v─żavo. Na prvom mieste ide cesta viac do kopca, no po chv├şli sa op├Ą┼ą zmierni. Na druhom mieste budete prech├ídza┼ą okolo posedu. Po chv├şli pr├şdete na V├ípenicu, studni─Źka (710 m n.m.). Na pravej strane pod stromami sa nach├ídza studni─Źka. ─Äalej pokra─Źujeme po ceste a asi po sto metroch odbo─Źujeme prudko v─żavo do lesa. Miesto je dobre vyzna─Źen├ę ale pri chv├ş─żke nepozornosti to m├┤┼żete min├║┼ą. Chodn├şk pozvo─żne st├║pa a akoby sa vracal sp├Ą┼ą. Nesk├┤r sa zvrtne op├Ą┼ą in├Żm smerom a to ste u┼ż na vrcholovej ─Źasti hrebienku, ktor├Ż v├ís dovedie na vrchol Smrekov├ę (890 m n.m.). Tu sa nach├ídzaj├║ zvy┼íky Su─Źianskeho hradu.
Nasp├Ą┼ą sa zostupuje tou istou cestou. V├Ą─Ź┼íina trasy je v tieni a cestou s├║ dva pramene vody. Aj preto je t├íto t├║ra, ktor├í zaberie asi 2,5 hodiny ─Źasu, vhodn├í na hor├║ce letn├ę dni. T├║to trasu nen├íjdete zakreslen├║ v mnoh├Żch map├ích, preto┼że bola vyzna─Źen├í v roku 2005.

Hrad Sklabi┼ła

­čô× +421 905 483 367
­čÜę Sklabinsk├Ż Podz├ímok 90, 038 03 Sklabinsk├Ż Podz├ímok
­čĽ× pondelok - ┼ítvrtok 8:00-18:00
piatok - nede─ża 8:00-20:00
­čĺ░ Vstupn├ę: hrad + m├║zeum 5 ÔéČ; iba hrad 3 ÔéČ

Ôä╣  Hrad Sklabi┼ła s bohatou hist├│riou na ├║p├Ąt├ş Ve─żkej Fatry s kr├ísnymi v├Żh─żadmi. Pon├║ka prehliadku hradu, m├║zeum, koz├ş syr, ob─Źerstvenie, suven├şry.  

Sklabi┼ła je jedn├Żm z najrozsiahlej┼í├şch hradov ┼Żilinsk├ęho kraja. OZ Donjon vykon├íva na hrade z├íchrann├ę pr├íce formou dobrovo─żn├şckej pr├íce a organizovan├şm kult├║rnych podujat├ş. V r├ímci prehliadky hradu s├║ od konca m├íja 2022 v prev├ídzke u┼ż dve m├║zejn├ę expoz├şce - v dolnej budove a v severnej ba┼íte pri hlavnej br├íne. Vstup do hradu je spoplatnen├Ż, v├Ż┼ąa┼żok je ur─Źen├Ż na jeho rekon┼ítrukciu. Cie─żom je prinavr├íti┼ą hrad do jeho podoby pred vyp├ílen├şm v roku 1944. Fotografiu k pr├şspevku sme si prepo┼żi─Źali z port├ílu www.woodpark.sk, kde maj├║ spracovan├Żch mno┼żstvo ─Ćal┼í├şch in┼ípir├íci├ş na v├Żlety po okol├ş, nech sa p├í─Źi kuk tu


Hrad Zniev

­čîÉ https://www.hrady-zamky.sk/zniev/

­čô× 043/493 31 00
 ­čÜęKl├í┼ítor pod Znievom 038 43, Nad. v├Ż┼íka: 985 m n. m S├║radnice: N48┬░ 58ÔÇ▓ 6.07ÔÇ│, E18┬░ 46ÔÇ▓22.32ÔÇ│ 
­čĽ× vo─żne pr├şstupn├Ż

Ôä╣ Znievsky hrad je zr├║canina na v├ípencovom vrchu Zniev vo v├Ż┼íke 985 m n. m., teda takmer 500 m nad meste─Źkom Kl├í┼ítor pod Znievom. Hradn├Ż vrch tvor├ş severn├ę zakon─Źenie samostatn├ęho pohoria ┼Żiar, nadv├Ązuj├║ceho na L├║─Źansk├║ ─Źas┼ą Malej Fatry.
S├║─Źasn├Ż stav: Z hradu dnes ostali ve─żmi po┼íkoden├ę z├íklady budov a stavieb v hornom hrade. Poschodov├í budova, situovan├í ni┼ż┼íie, je zo 14. storo─Źia. M├í zachovan├ę n├íro┼żn├ę kamenn├ę kv├ídre a na severe, smerom do priekopy, s├║ zvy┼íky smoln├ęho nosa. Z neskor┼í├şch stavieb stoj├ş len torzo malej ve┼żi─Źky, pristavanej ku gotickej pozd─║┼żnej budove na jej v├Żchodnej strane. Z ostatn├Żch objektov s├║ vidite─żn├ę len nepatrn├ę zvy┼íky mur├şv prerasten├ę veget├íciou. Horn├Ż hrad je od─Ź├ştate─żn├Ż v konfigur├ícii ter├ęnu.


Hrad Blatnica

­čîÉ https://www.hrady-zamky.sk/blatnica/

 ­čÜę Chodn├şk na hrad Blatnica, 038 15 Blatnica
S├║radnice: N48┬░ 56ÔÇ▓ 49.70ÔÇ│, E18┬░ 56ÔÇ▓50.14ÔÇ│ 
­čĽ× vo─żne pr├şstupn├Ż
Architektonick├Ż ┼ít├Żl: Gotick├í architekt├║ra 

Ôä╣ Blatnick├Ż hrad na strmom kopci za obcou Blatnica bol postaven├Ż v druhej polovici 13. storo─Źia, prv├í spr├íva o ┼łom poch├ídza z roku 1300, ke─Ć bol jeho majite─żov Peter z Brezovice. P├┤vodn├í funkcia hradu bola ochrana cesty zvanej magna via, ved├║cej z Nitry na sever. Ke─Ć sa za─Źala pou┼ż├şva┼ą z├ípadnej┼íie situovan├í pohodlnej┼íia cesta z Nitry cez Mo┼íovce do Martina a ─Ćalej, star├í cesta stratila svoj p├┤vodn├Ż v├Żznam a d├┤le┼żitos┼ą hradu upadla. Panovn├şci o┼ł nemali v├Ą─Ź┼í├ş z├íujem.

Dnes je z Blatnick├ęho hradu zr├║canina, o obnovu ktorej sa star├í OZ Diad├ęm - zdru┼żenie z├íchrany hradu Blatnica. Vedie na┼ł pr├şjemn├í cesta cez Gadersk├║ dolinu a s├║ z neho kr├ísne v├Żh─żady.